Kuchyně pro Vás v krásném prostředí na okraji Prahy

moderní kuchyně

Kuchyně jen v moderním provedení

cz en de ru Zabezpečte kuchyň před zvídavými dětmi

 

Koupelna a kuchyň – dvě místa v bytě, ve kterých nejčastěji dochází k dětským úrazům. Většině z nich se přitom dá pohodlně předcházet bezpečnostními pravidly a vhodným zabezpečením nábytku či spotřebičů.

 

Stále něco objevují, pátrají po ukrytých sladkostech, a vše blyštivé nebo netradiční – včetně pestrobarevných obalů od čisticích prostředků - je fascinuje. Moderní kuchyně je pro děti další plochou na hraní – ostatně maminka v ní čaruje s pokrmy, a stále se v ní něco děje. Do čeho se vyplatí investovat a na co si dávat pozor?

 

Co udělat nejprve

 

Výběr čistících prostředků uzpůsobte požadavkům pro bezpečnost malých dětí. Tedy: kupujte jen ty s bezpečnostním uzávěrem. Čistící prostředky nikdy nepřelévejte do jiných (PET) lahví s klasickým uzávěrem s tím, že utaženou zátku dítě nepovolí. Uložte veškeré úklidové prostředky do horních poliček.

 

Mlýnky na mletí masa – ostatně stejně jako např. ořezávátka v pracovně – odstraňte ze stolů. Že do nich nepatří prstíky, vědí především dospělí

 

Stojan na nože schovejte do skříňky na příští časy. Všechny ostré předměty ukliďte z volné pracovní linky do zabezpečených šuplíků. Ostré nože ale

neumisťujte do stejné přihrádky jako obyčejné příbory. Až začnou děti v kuchyni pomáhat, mohly by je zde začít zkoumat.

 

Pokud může žár z trouby či varné desky, která např. dlouho akumuluje teplo, ohrozit dítě, znemožněte dítěti k této části kuchyňského vybavení přístup.

V případě malých dětí se vyplatí vařit na vzdálenějších plotnách. Specialisté na dětskou bezpečnost v domácím prostředí radí, ať veškeré kastroly, pánve

či hrnce ihned po vaření z desky odstraníte na bezpečné místo – ačkoliv tam jídlo teprve „stydne na potom“. Děti se rády chytají za držáky od pánví či ucha

od hrnců, aby si je podaly.

 Ubrusy si nechte skutečně jen na sváteční stolování. Není nic lákavějšího než rázně zatahat za přečnívající kus látky, a pak pozorovat spoušť rozbitých střepů. 

 

Podívejte se, kde máte v kuchyni (či jinde ve vašem domově) uloženy papírové a igelitové tašky – ať už nákupní nebo třeba pytle do koše. Může se k nim dítě bez problémů dostat a hrát si s nimi? Pak je přemístěte na vhodnější místo – děti si průhledné pytle mohou v rámci hry přetáhnout přes hlavu.

 

Umožňuje-li to dispozice vaší kuchyně, vyhraďte některou ze spodnějších skříněk na „věci pro děti“ – jejich vlastní příbor a servis, jejich hrneček a bezpečný

nůž na roztírání polevy, když je potřeba mamince pomoci. Na skříňku nalepte hravou samolepku s obrázkem nebo jménem dítěte – tak ji vždy ihned rozezná.

 

Olej, ocet, ale i zásoby vody, které nejsou opatřeny bezpečnostními uzávěry, přemístěte z míst dosažitelných pro děti. S železnou pravděpodobností je rozlijí,

a pak ještě na mokré podlaze uklouznou.

 

 

Do čeho investovat:

 

 

Do dětských pojistek proti otevření. Ty je potřeba našroubovat nejen na spodní skříňky, ale i na ty, na které dítě teoreticky dosáhne ze židle nebo ze stolu.

Pojistky proti otevření patří i do dveří od trouby.

 

Do kvalitní dětské židličky, která má pozitivní vliv na zdravý růst páteře, zároveň je ale pohodlná a takřka nerozbitná.

 


Umístit sklo do spodních skříněk by vás nenapadlo – čisticí prostředky tam ale často končí. Pokud čekáte potomka, musíte začít uvažovat v rozmezích jeho malého světa. Moderní kuchyně jsou plné ostrých hran – všechny opatřete ochranami.

 

Do lišt na kabely, kterými spojíte v jeden celek všechny volně ležící prodlužovací kabely od elektronických přístrojů, šňůry a přípojky do počítače. Děti si s nimi rády hrají, strkají je do pusy nebo si je obmotávají kolem částí těla. Kabelové lišty poté umístěte do optimální vzdálenosti od země.

 

Do záslepek elektrických zástrček. Ty ostatně patří do všech místností bytu či domu.

 

Do bezpečnostních ochran rohů – v případě pádů zabrání vážnějšímu poranění.

 

Do kvalitní digestoře, která odsaje přebytečné pachy i horkost.

 

Do kuchyňské podlahy, která neklouže.

 

Do varné konvice, která se po uvaření vody sama vypne, a je optimálně zabezpečena proti vylití horké vody. Opaření hrozí dětem skoro stále – rozmístěte spotřebiče tak, abyste horkou vodu nemuseli přenášet a svůj šálek s kávou si hlídejte.

 


REKLAMA

Obrázek reklamy

woodmancx.com