Kuchyně pro Vás v krásném prostředí na okraji Prahy

moderní kuchyně

Kuchyně jen v moderním provedení

cz en de ruVelký návrat rustikálních kuchyní – je dřevo věčné?

Jsou útulné, bytelné a působí pozitivně. Někteří je nemohou vystát, jiní na ně naopak nedají dopustit. Tzv. rustikální styl nábytku zažil v roce 2010 svůj velkolepý návrat. Vůně dřeva přitom z moderních bytů hned tak nezmizí.

 

Dřevo je bytelné, teplé a příjemné na omak. Jeho odstíny uklidňují a podvědomě na nás působí jako přirozený, z přírody vzešlý materiál. Díky svým vlastnostem i finanční dostupnosti je vůbec nejprotěžovanějším materiálem interiéru. Je na podlaze, jakožto nábytek je součástí vybavení, mnohdy je z něj postaven celý dům. Oblíbený materiál má ale i své proti – neposkytuje esteticky nevyčerpatelnou zásobábu odstínů barev (některé odstíny by se s dřevem vůbec neměli spojovat), je snadno poškoditelné a vzhledem k ultramoderním kuchyňským materiálům i těžko čistitelné. Stále „pracuje“, a ač je jeho obliba zřejmě věčná, ono samo podléhá značnému opotřebení.

 

Dřevo má i své proti - není věčné a v konkurenci bojuje s cenou i materiály nové generace

 

Dřevo navíc nedokáže plnohodnotně nahradit jiné materiály, které se při výrobě kuchyní používají. Lidé s nejrůznějšími alergiemi (prach, roztoči, chemikálie) by měli kuchyňskou linku z masivu nahradit za klasickou nerezovou. Nerez navíc „přežije“ několik generací, aniž by se na něm čas jakkoliv podepsal, je stejně době kombinovatelný se sklem, a při vývoji kuchyňských pomocníků už se s ním počítá jako s materiálem č. 1. Praktičtějším a finančně značně dostupnějším materiálem je poté „falešné dřevo“ – lamino, oblibu si drží i v kuchyních praktičtější a bezpečnější dlažba (na podlaze i u varné zóny). Klasické dřevo navíc začínají válcovat ultramoderní materiály nové generace – vylepšená pískovaná skla, klasické kameny, ušlechtilá ocel aj.

 

 Při zařizování rustikální kuchyně dbejte na to, aby z "venkovské" linky nevyčnívali moderní spotřebiče. Chytrá sestava dokáže v rustikálním stylu zřídit i digestoř nebo pamatovat na způsoby, kterými lze zamaskovat volně stojící elektroniky - moderní nerezový toastovač či rychlovarnou konvici. 

 

Selský (či rustikální) styl je přitom stále oblíbenější a z venkovských statků a příměstských domů se pomalu „nastěhoval“ i do moderních bytů ve velkoměstech. Podvědomě v nás totiž vyvolává pocit bezpečí a jistoty – rustikální kuchyni máme zafixovanou jako teplé a blahodárné místo z mládí, kuchyně tohoto typu známe i z televizních pohádek – na rozdíl od dramat a vražd odehrávajících se většinou v ultramoderních kuchyních  se v těch selských vždy vyskytuje kladný hrdina a dobrák. Dřevěnou úpravu interiéru máme navíc zakódovanou jako odpočinkovou či víkendovou – je spojena s chatou či chalupou, tedy s časem mimo pracovní povinnosti a stres.

 

Celkové vzezření a útulnost zajistí doplňky a vhodné kování - zaměřte se na záclony, kusové koberce a oblé tvary 

 

Rustikální kuchyně a moderní sedací souprava s LCD monitorem? Zapomeňte

 

Nevýhodou takto zřízených kuchyní zůstává jejich poměrně nízká variabilita a též požadavek, který kladou na zbývající místnosti. Ty není z estetického hlediska vhodné zařizovat v jiném stylu, nejméně obývací pokoj, do kterého se z kuchyně nejčastěji přesouváme, by měl s tímto duchem plně korespondovat. Selský styl je na jedné straně silně individuální a osobitý, lze jej vytvořit prakticky v nekonečně mnoha variantách, na druhou stranu je jen těžce „zakamuflovatelný“ – omrzí-li vás celodřevěná kuchyně po třech letech, stěží ji přetvroříte jen pomocí doplňků.

 

V tomto ohledu je výhodnější zařídit rustikální kuchyni tak, aby její ráz dotvářely především doplňky (typ kování, koberce, židle, záclony, doplňky, jídelní sada), zatímco holá linka s vestavěnými spotřebičem bude – byť celodřevěná – co nejuniverzálnější. Pokud jste do venkovského stylu interiéru, který se do střední Evropy přesunul ze severských zemí, ale beznadějně zamilovali, a plánujete v jeho duchu zařízení celého bytu či domu, nemusíte se nijak omezovat ani u výběru nábytku. Zvažte jen užitý barevný tón – tmavé dřevo v kombinaci s tmavou podlahou může při nedostatku světla paradoxně působit studeně a nevlídně, tmavě hnědá by se neměla kombinovat s černou.

 

 

Pět tipů na zútulnění rustikální kuchyně

 

Propadli jste rustikálnímu stylu, ale stále vám připadá, že „to není ono“?

 

-          Zvolte oblý stůl a klasické dřevěné židle nahraďte za méně pohodlné kovové či drátěné s bohatým zdobným kováním či s výpletem. Zapomeňte na barové stoličky.

 

-          Zaměřte se za záclony. Neměli by být masivní, ideálně celé bílé nebo s drobounkým vzorem a určitě nařasené, háčkované nebo s krajkou!

 

-          Vyměňte úchytky a typ kování na kuchyňském nábytku. Na detailech záleží a zaoblené držáky ala anglické venkovnské sídlo 17.století udělají své. V podobném duchu  si pořiďte i ubrusy a látkové ubrousky.

 

-          Dřevo „změkčete“ polštáři nebo kusovým kobercem s vysokým vlascem.

 

-          Moderní svítilnu či osvětlení vyměňte za výraznější lustr, stříbrnou kuchyňskou baterii vyměňte za zdobnější a zaoblenější v tónu dřeva.

 

 


REKLAMA

Obrázek reklamy