Kuchyně pro Vás v krásném prostředí na okraji Prahy

moderní kuchyně

Kuchyně jen v moderním provedení

cz en de ru 

Umístění jídelního koutu je věda

 

Rozhodli jste se zařídit všechno po svém a nyní si nevíte rady s jídelním koutem. Jak ho správně umístit, aby to vyhovovalo kuchaři, strávníkům i celkové koncepci?

 

Menší rohový u kuchyňského okna, nebo raději prostornější v obýváku? Stačí menší pro dva až čtyři strávníky nebo raději počítat s hosty? Jaké vybrat materiály a jaký tvar? Ne nadarmo je umístění jídelního koutu pevnou součástí dispozičních návrhů kuchyní či celých bytů. U jídelního stolu byste měli zasednout nejméně jednou denně, jeho vhodné umístění je proto stejně důležité jako umístění psacího stolu, nebo třeba postele.

 

Stůl o vás leccos vypoví – ikdyž se zrovna nehoduje…

 

Jídelní stůl je navíc prostorem magickým. I ve stísněných panelových bytech platí za místo střetávání, diskuzí, společné činnosti. Kde se Artušova družina střetávala při společném plánování a zhodnocování, tam se dnes střetávají všichni rodinní strávníci – a také se plánuje a zhodnocuje. Jídelní stůl je navíc dominantou celé kuchyně a může vypovídat o společenském postavení jeho majitele. Bohatší lidé proto věnují právě tomuto kousku nábytku zvětšenou pozornost – elegantní stůl ocení i návštěva, která se nezdrží na večeři.

 

Rohovou lavici nahrazují elegantnější bary

 

Rohová lavice maximálně šetří místo, její umístění v bytě či domě s sebou ale nese hned několik nevýhod. Esteticky působí jako venkovní vybavení zahrady (na terasu či předzahrádku se naopak hodí) a funkčně obtěžuje ty, kteří na ní sedí. Pokud se totiž musí kdokoliv od stolu zvednout kvůli svému spolustolovníkovi, je umístění jídelního stolu špatné. To platí i pro nezbytné „zasouvání“ se s židlí – s nevhodně rozmístěnými stoly, které šetří místo za každou cenu, se setkáváme hlavně v restauracích. Rohové lavice, které slouží spíše jako rychlostravovna, dnes nahrazují kuchyňské bary. Ty plní stejný účel – rychlé stravování ve stísněnějším prostoru pro dva, tři lidi – ale jsou esteticky i funkčně propracovanější.

 

Bary dnes plní obdobné funkce jako skladné rohové lavice. Podle velikostí se u nich nají i čtyři lidé. Jídelní stoly však plnohodnotně nahradit nedokáží.

 

Řešení pro zcela uzavřenou jídelnu – nastavitelný stůl

 

Jen málokterá uzavřená jídelna umožňuje svým dispozičním řešením usazení velkolepého jídelního stolu. Pokud se však jídelní koutek nevejde – či se jednoduše nehodí – do obývacího pokoje, je chytrým východiskem menší, nastavitelný stůl pro příležitostné strávníky. Ten se musí dát v případě potřeby přenést do prostornější obývací části, kde se mohou odehrávat slavnostnější večeře či oslavy. Stůl musí být v uzavřené jídelně (nejčastěji podlouhlé) umístěn u okna, ale tak, aby byl zachován alespoň částečný přístup k přirozenému větrání pro kuchařku. Čili, je-li stůl i se zasunutými židlemi příliš velký, a k oknu není volný přístup, umístěte jej raději do obývacího pokoje. U menšího stolu můžete snídat či příležitostně večeřet, nelze jím ale nahradit plnohodnotný stůl. Nejen kvůli návštěvám by měl být stůl rozkládací.

 

Řešení pro kuchyň propojenou s obývacím pokojem

 

Kuchyňský stůl by měl být umístěn na spojnici kuchyně a obývacího koutu. Ačkoliv jste si představovali minimalistický nevybavený prostor pro svá taneční čísla, stůl se nevyplatí zasouvat kamkoliv do rohu. Cesta z kuchyně ke stolu by měla při servírování zabrat max. cca 5 kroků. Jídelní kout lze sladit s tónem kuchyně či obývacího pokoje, lze jej ale i „vyčlenit“ z prostoru, a tím opticky oddělit jednotlivé části bytu či domu. Stůl ale v tom případě musí být dostatečně výrazný (tvarem, barvou, velikostí), a měl by stát na samostatné podlaze – např. na kusovém koberci.

 

Pro všechny stoly platí základní ergonomická pravidla – každý strávník by měl mít 60 cm osobního prostoru a každý dospělý musí bez problémů dosáhnout do středu stolu.

 

Řešení pro obývací pokoj

 

Na rozdíl od velkých propojených prostor není vhodné při umístění jídelního koutu přímo do obývacího pokoje příliš experimentovat. Jen málokterý obývací pokoj umožňuje vytvoření dvou či více na sobě esteticky nezávislých zón. Stůl v obývacím pokoji musí plně ladit s ostatním nábytkem v místnosti. Měl by být vyroben ze stejného materiálu (dřevo, plast, sklo, kov), v barvách, které se vyskytují na nábytku či stěně, a v převládajících tvarech (kulatý či oválný stůl k oválným křeslům a zakulaceným rohům nábytku, obdélníkový stůl k ostrým hranám televizoru a rohovým sedacím soupravám). Stůl umístěte alespoň částečně k oknu, a tak, aby od něj byl jen minimální výhled na televizi.

 


REKLAMA

Obrázek reklamy

woodmancx.com