Kuchyně pro Vás v krásném prostředí na okraji Prahy

moderní kuchyně

Kuchyně jen v moderním provedení

cz en de ruRady pro rozmístění světel v kuchyni

 

Krásná nová kuchyň mnohdy nemusí funkčně „zapadnout“ do původního rozmístění elektroinstalace. Rozložení světla v kuchyni je přitom naprosto zásadní.

 

Kuchyň je vedle obývacího pokoje nejprotěžovanější místností v bytě či domě. Proto jsou i požadavky na její osvětlení velmi vysoké, a bohužel příliš nejde ustupovat nárokům, které jednotlivé činnosti vyžadují. S optimálním rozložením světla nejlépe poradí odborník, který vezme v úvahu možnosti vašeho bytu. Univerzální návod na osvětlení totiž neexistuje. Dispozice místnosti určuje velikost a umístění (či naopak absenci) přirozeného světla z okna, výšku stropů, případné umístění pracovní plochy linky apod. S našimi tipy si můžete zkontrolovat, zda jsou světla ve vaší kuchyni rozmístěna efektivně nebo si pohlídat montáž kuchyně nové. Skloubit technické předpisy, designérskou vizi a individualitu každého prostoru není totiž nic jednoduchého.

 

 

 

Ne každý prostor "má štěstí“ na velké okno s nezastíněným výhledem. V úvahu je potřeba vzít i případné žaluzie, rolety, záclony nebo stromy za oknem.

 

Také máte centrální světlo vprostřed kuchyně?

 

Nová, designové vyšperkovaná kuchyně vypadá opravdu skvěle. Z vašeho postaršího panelákového bytu by konečně udělala luxusní místo k bydlení. Jenže… Původní rozmístění elektroinstalace vymyslel zřejmě člověk, který si ve své chýši doteď svítí ohněm z louče.

Původní osvětlení je nepraktické – tzv. hlavní osvětlení je totiž umístěno ve středu (často podlouhlé obdélníkové) kuchyně. Světlo se při rozsvícení ne příliš efektivně rozptýlí po místnosti, takže u pracovní desky je jen o něco menší tma než nad jídelním stolem. Ačkoliv byste si pomocnými bodovými světly vůbec vypomáhat nemuseli, raději je zapnete, protože si při přípravě pokrmů hlavou a zády zastiňujete vždy právě to místo, na kterém krájíte zeleninu. Jakési pološero je i u stolu (pokud je součástí kuchyně) – a to od pozdního odpoledne až do dalšího rána. Centrální světlo kuchyně by totiž mělo být umístěno nad jídelním stolem, ne veprostřed kuchyňského koutu. Pokud pracovní plochu neosvěcuje denní světlo, musí být místnost opatřena přídavným umělým světlem.

 

Staré rozmístění zásuvek nevyhovuje – nová elektroinstalace je nutná

 

Obdobný problém nastává při montáži kuchyně též s nevhodně či nedostatečně rozmístěnými zásuvkami. Trouba je v nové kuchyni umístěna jinde, linka taktéž. Spotřebiče jsou zabudované a potřebují mít zásuvky v těsné blízkosti, aby kabely neprocházely celou kuchyní. Nad nově umístěnou linkou zásuvka mnohdy zcela chybí – volně stojící spotřebiče (např. rychlovarnou konvici) tedy není do čeho zapojit.

 

V obou těchto případech ovšem není řešením odhlédnutí od problémů, ale přebudování elektroinstalace. Nevhodné osvětlení vás ve výsledku bude stát více, navíc vám ze špatného osvětlení může jednoho dne dojít trpělivost.

 

 

Nad jídelním stolem nesmí chybět samostatné světlo. Ideálně by u něj měla být k dispozici možnost kontroly jeho intenzity.

 

 

Funkčnost musí jít ruku v ruce s designem

 

Pracovní plocha by měla být vždy dosvětlena několika umělými (např.bodovými) halogenovými zářivkami, jejichž světlo by majitele kuchyně nemělo nikdy oslňovat. Poslední umělé světlo přitom musí končit tak, aby byl osvětlen i dřez. Vhodnou žárovku či zářivku je třeba umístit i do digestoře nad sporákem. Pokud je jídelní stůl dosvícen samostatným lustrem (centrální světlo je ponecháno vprostřed kuchyně), musí lustr korespondovat s celým vzezřením kuchyně. Osvětlení, které není zabudované, na sebe totiž poutá pozornost. Zároveň by se u něj měla moci řídit intenzita osvětlení. Bujará oslava s kamarády za tmy totiž žádá jiné osvětlení než intimní štědrovečerní večeře. Samostatnou kapitolou je potom rozmístěný světel v kuchyňském koutě, který plynule navazuje na obývací pokoj. Ten totiž obvykle disponuje jedním velkým přirozeným světlem (okno či balkónové dveře) a několika lampami, které by také měly mít možnost nastavení intenzity záření a stmívání.

 

 


REKLAMA

Obrázek reklamy

woodmancx.com