Kuchyně pro Vás v krásném prostředí na okraji Prahy

moderní kuchyně

Kuchyně jen v moderním provedení

cz en de ru 

Posvítili jsme si na spotřebiče: Kolik stojí provoz kuchyně?

 

Plánujete rekonstrukci kuchyně, ale protáčejí se vám panenky, když k ceně za novou linku připočtete částku za veškeré spotřebiče? Nenechte se mýlit, z dlouhodobého hlediska se tato investice rozhodně vyplatí!

 

Největší sousto ,,ukousne“ lednička!

 

Nejenom dvacet let stará lednička po tetičce by potřebovala odvézt do šrotu a nahradit novou. Věděli jste, že například i jen nebo dva roky starý spotřebič může stát díky nákladům na provoz mnohem více, než supermoderní chladnička? Jakákoliv, i ta nejlepší lednička z rodinného rozpočtu, určeného na výdaje za elektřinu, ,,ukousne“ pořádné sousto, a to hlavně proto, že je snad jako jediný spotřebič v provozu 24 hodin denně, 365 dní v roce. Při jejím výběru proto rozhodně dejte přednost spotřebičům, patřícím do energetické třídy A++.

 

PŘÍKLAD: Novákovi si v roce 2007 koupili kombinovanou chladničku energetické třídy A. Letos si ale srovnáním jejich modelu a zcela nového modelu chladničky obdobných parametrů, ovšem ve třídě A++,  spočítali, že pokud si novou chladničku koupí, ušetří za 6 let provozu až 3700 Kč. Neváhali, starší spotřebič prodali v internetové aukci a nahradili jej novějším.

 

TIP: Zvláště, pokud do nové kuchyně plánujete vestavnou chladničku, která má být navíc ještě umístěna blízko trouby, volte spotřebič s kvalitní tepelnou izolací pláště. Totéž samozřejmě platí i pro výběr trouby; jen pokud budou oba přístroje důkladně odizolovány, mohou být umístěny vedle sebe, aniž by stál provoz více peněz. 

 

 

Další úspora: Myčka

 

Také myčka, stará 10 let, už pomalu dosloužila, ačkoliv by možná ještě pár let vydržela a s trochou šikovnosti by se dala vestavět i do nové kuchyně. Nedržte se ale za každou cenu hesla, že co stále funguje, je pořád ještě dost dobré!

 

PŘÍKLAD: Hoškovi si v roce 1999 koupili myčku energetické třídy B. Za týden myčku spustí průměrně čtyřikrát, čímž spotřebují přibližně 170 kWh za rok. Pokud by deset let starou myčku nahradili novou myčkou v energetické třídě A+, spotřebují ročně jen 120 kWh. Každý si snadno spočítá, že úspora dosahuje 30%, tedy necelou jednu třetinu.

 

TIP: Na myčce se šetřit nevyplácí. Při výběru se zaměřte kromě spotřeby elektřiny a vody také na míru hlučnosti a životnost (většinou se udává v počtu mycích cyklů; dobrá myčka by měla bez opravy vydržet až 2000 cyklů). Pokud chcete ušetřit, kupte raději dražší, ale kvalitnější spotřebič, neboť investice se vám po čase určitě vrátí.

 

 

Módní hit:

Květovaná lednička a digestoř s televizí

 

Také pokud jde o spotřebiče, existují módní trendy. Aby vaše lednička, trouba nebo třeba digestoř perfektně ladila s novou kuchyní, můžete dnes vybírat z ucelených řad spotřebičů v různém designu. Na trhu už dávno nejsou k dostání jenom klasické bílé a nerezové chladničky; pořídit si můžete spotřebiče všech barev, vzorů i tvarů. Vedle klasických lednic jsou v poslední době stále oblíbenější také americké ,,side by side“ ledničky. Patří do vaší kuchyně i pračka? Není problém si pořídit ve stejné barvě i provedení pračku, myčku i chladničku. A pokud vás nebaví při vaření koukat do zdi, co takhle digestoř s LCD televizorem? To vše může být běžnou součástí vaší nové kuchyně!  

 

Tmavě červené kuchyně jsou stále více v módě, tak proč si místo klasické nerezové chladničky nepořídit tento designový skvost? Odsavač par zase může být doplněn LCD televizí, aby vám nic neuniklo ani při vaření. Foto: LG, Mora

 

 

Text a foto: Moderní kuchyně

 

 

 

 REKLAMA

Obrázek reklamy

woodmancx.com