Kuchyně pro Vás v krásném prostředí na okraji Prahy

moderní kuchyně

Kuchyně jen v moderním provedení

cz en de ruModerní kuchyně zařízená svépomocí – tipy a triky od profíků!

 

Moderní kuchyně nemusí nutně znamenat horentní investici, která bude svého majitele strašit ve snech po několik dlouhých splátkových měsíců či let. Zarytí domácí kutilové, nebo ti, kteří jen chtějí upravit svou stávající kuchyni, mohou využít tajných zásad a triků specialistů na interiérové vybavení. Co stojí v bibli moderního bytového architekta?

 

Umístění trouby a mikrovlnky je zásadní

 

Nejzásadnější ergonomický prohřešek starého typu kuchyní spočívá v umístění nejfrekventovanějších spotřebičů na nejméně vhodná místa. Do trouby se kuchařka musí ohýbat, mikrovlnka – mnohdy stojící nebezpečně na ledničce – je zase zbytečně vysoko. Trouba by měla být zabudována nejméně půl metru od podlahy, ideální je výška cca jeden metr. Až nad ní – ve výšce kolem 110 či 120 cm - by měla být zabudována mikrovlnná trouba. Manipulace s horkými talíři je pro uživatele mnohem příjemnější, takřka vařící omáčka se nevylévá  strávníkovi na ruce, navíc je volně přístupný druhý prostor, ve kterém si jídla nejčastěji uchovávají svou teplotu – trouba.

 

Mezi dřezem a varnou deskou ponechte místo na odkládání horkých hrnců – ani ne příliš malé, ani ne příliš rozlehlé

 

Lednice a spíž musejí stát u sebe, varná deska nesmí na dřez přiléhat

 

Varná deska by měla být v blízkosti lednice (nejčastěji je lednice za deskou – na protilehlé stěně úzkého kuchyňského koutu) a v blízkosti dřezu, ne však v bezprostřední blízkosti – mezi varnou desku a dřezem by mělo být možno umístit rozměrnější prkénko. Naopak v bezprostřední blízkosti dřezu musí být myčka nádobí. U lednice by měla stát i spíž či jiná rozměrná skříň pro ukládání potravin, které nemusejí být v chladu. Po příchodu z nákupu by se totiž měl uživatel kuchyně bezprostředně a rychle rozhodnout, kam potraviny uloží, aniž by musel cestovat z jedné části kuchyně do druhé.

 

Varná deska nepatří do rohu a plynová ani pod okno – vítr by mohl plyn zfouknout

 

Tzv. přípravná zóna – tedy část pracovní desky, na které se připravují potraviny, by měla být ideálně alespoň metr dlouhá, minimem je 80 – 90 cm, které jsou uživatelsky ještě příjemné. Umístěna je ideálně vcelku (dlouhá deska) mezi dřezem a varnou deskou. Bytoví architekti pracují i s pojmem tzv. magického trojúhelníku. Ten stanovuje rozměr prostoru, ve kterém se uživatel pohybuje ve své „elkové“ kuchyni. Součet délek všech tří pomyslných stran nesmí překročit 6,5 metru – pokud je kuchyně rozměrnější, je manipulace v ní příliš namáhavá či zdlouhavá.

 

Většina kuchyňských architektů počítá i s tím, že všechny spotřebiče nejsou umístěny v jedné rovině – obvykle je dřez o pár milimetrů až centimetrů výš než zbývající plocha (po vzoru starých škopků na nádobí), varná deska je zase naopak o něco níž a nikdy není v rohu místnosti a často ani pod oknem. Příprava potravin se tak pohodlně „sklouzne“ k níže položenému sporáku, znečištěné talíře naopak nevyčnívají z kuchyně a voda při umývání nestříká do okolních prostor.

 

Pokud nevyužívá varná deska plynu, můžete ji bez obav umístit ke krásnému výhledu. Starší typy sporáků by ale u něj stát rozhodně neměly.

 

Výšku pracovní desky neurčujte podle tabulek, ale podle sebe

 

Umístění odsavače par nebo pracovní desky by se mělo odvíjet od toho člena domácnosti, který v kuchyni nejčastěji pracuje. Méně vzrostlé hospodyňky by rozhodně neměly s vděkem přijmout standardizované rozměry pro „čahouny“. Stejně tak by se jim měla přizpůsobit výška pro úložné prostory.

 

Trendem jsou snadno sestavitelné výsuvné programy, které chytřeji využívají každého milimetru prostoru a veškeré uskladněné potraviny či nádobí připravují k okamžitému použití (vše je po ruce, nic se nemusí složitě zvedat či vyndávat). Pokud do nich ale investovat nechcete, pořiďte do kuchyně alespoň lehké přenosné schůdky – pod stropem se obvykle skrývají nevyužité prostory, které lze doplnit o proutěné či plátěné koše na sezónní záležitosti – slavnostní talíře, svíčky či vánoční dekorace.

 

 

 


REKLAMA

Obrázek reklamy

woodmancx.com