Kuchyně pro Vás v krásném prostředí na okraji Prahy

moderní kuchyně

Kuchyně jen v moderním provedení

cz en de ruVzhůru do podkroví!

Ano, orlí hnízdo se zkosenými stěnami a odhalenými dřevěnými trámy má své nepopiratelné kouzlo, ale každý kdo měl možnost v podkrovním bytě žít, vám řekne, že bydlení pod střechou má i řadu nevýhod. Díky sešikmeným stěnám rapidně ubývá prostoru. Na dvou a půl metrové vestavěné skříně můžete rovnou zapomenout, stejně jako na nábytkovou stěnu v obýváku nebo vysoký příborník v jídelně. A v horším případě i na horní skříňky v kuchyni. Čím menší podkrovní byt, tím méně byste měli váhat přizvat k plánování kuchyně zkušeného architekta. Atypický prostor vyžaduje atypické řešení - jestliže jste místem skutečně velmi limitováni, volte raději kuchyni na míru. Využijete tak každý prostor, který se nabízí. O co méně prostoru můžete věnovat horním skříňkám nebo policím, o to více místa vyžadují skříňky spodní. Ty by měly být perfektně promyšlené.

Nelitujte výdajů za drátěný program, plnovýsuvy a další vymoženosti, které vám
pomohou lépe zorganizovat vnitřky skříněk.

Mohlo by se hodit:

• Nejen v kuchyni, ale při zařizování podkrovních interiérů obecně platí, že celková plocha střešních oken by měla zabírat zhruba tolik, jako plocha desetiny bytu. V opačném případě je přísun denního světla nedostatečný.
• V podkrovních bytech je objem vzduchu až o třetinu menší ve srovnání s klasickými místnostmi. Investujte proto do kvalitního odsavače par; předejdete tak tomu, že v kuchyni bude při vaření po chvilce nedýchatelno.
• Logicky je v podkroví také méně světla, proto volte rozvážně barvy. Světlými tóny určitě nic nezkazíte; pokud nemáte rádi sněhově bílou, volte například smetanovou, vanilkovou či světlé barvy dřeva nebo dýhy (bříza, borovice). Jestliže toužíte po sytě barevné kuchyni, volte odstíny, které prostor rozjasní - například citrónově žlutou nebo oranžovou.

V podkroví se zpravidla potýkáme s nedostatkem prostoru a světla. Proto je potřeba
zařízení kuchyně pečlivě uvážit.

Nadstandardní lofty a mezonety

V dvoupatrových mezonetech ani loftových bytech se nemusíte ohlížet na množství místa. Ale pozor - ačkoliv by se mohlo zdát, že zařídit velkou kuchyni je snadné, opak je pravdou. Je oříšek vymyslet a naplánovat vše tak, aby kuchyně do tak velkého prostoru zapadla a nepůsobila v něm ztraceně a nepatřičně. Další specifika vyplývají z otevřenosti celého prostoru. V loftových bytech, které vznikly přestavbou bývalých továrních hal, se neobjevují tradiční interiérové příčky a tento prostor nebývá členěn na několik místností, jak jsme zvyklí. Jednotlivé části na sebe volně navazují. Proto je i zde, podobně jako v půdních vestavbách, důležitá výkonná digestoř, která zabrání šíření pachů do celého prostoru. Dalším problémem může být hluk - v tomto případě se rozhodně vyplatí investice do tichých spotřebičů.

 Prostorová digestoř nejen zabrání šíření pachů, ale zároveň se stane stylovým doplňkem.


Nechte si pomoci od odborníka

V mezonetových bytech se lze občas setkat s designově velmi zajímavou, ale zcela nepraktickou a nehygienickou záležitostí. Jde o otevřené schody (je vidět skrz mezi jednotlivé nášlapné stupnice), které vedou na pracovní deskou linky. Pokud se na schodiště dostanou nečistoty například z bot, velmi snadno pak otevřenými stupnicemi propadnou přímo na linku, kde se připravuje jídlo. I v případě loftů platí, že jde o atypický prostor, který původně nebyl určen k bydlení a jeho dispozice i původní rozvody vody a elektřiny tomu odpovídají. S interiérem včetně kuchyně a jídelny by vám proto měl pomoci zkušený bytový architekt.

Prostorné lofty původně nebyly určeny k bydlení. S pomocí odborníka z nich ale lze
vytvořit jedinečné místo pro život.

Text: -am-
Foto: www.modernikuchyne.cz

REKLAMA

Obrázek reklamy