Kuchyně pro Vás v krásném prostředí na okraji Prahy

moderní kuchyně

Kuchyně jen v moderním provedení

cz en de ruKamenná kuchyňská linka – umělá nebo přírodní?

 

Přírodní kuchyňská linka z kamene vydrží věky a nepřekvapí ji ani nemehlo v roli šéfkuchaře či dokonce povětrností podmínky. Je v nabídce v široké škále odstínů a dá se vyrobit na míru danému prostoru. Ovšem – cena není zrovna nízká a pokud plánujete zřízení moderní kuchyně v ostře růžové, sytě červené nebo břečťanově zelené, přírodní kámen vám zas tak nápomocen nebude – kde nabízí odolnost, tam je limitován barvou a povrchovou úpravou. Oba druhy kamenných kuchyňských linek nabízejí své – vybírejte obezřetně.

 

Příroda kámen vydrží věky – antické Koloseum je důkazem

 

Přírodní kamenné desky jsou žulové, mramorové a travertinové. Travertin je světlá usazená hornina vápencového typu, která se v přírodě vyskytuje v různých odstínech žluté. Dříve sloužil jako čistě stavební kámen – tvoří např. značnou část antického Kolosea. Protože se ale v jeho dutinách usazuje prach, a žlutý kámen tak rychle zčerná, užívá se dnes především jako obkladový materiál, který se nehodí do venkovních prostor.

 

 

Barevné variace a neporézní struktura – dva požadavky, které nahrávají spíše umělému kamenu nebo jiným syntetickým materiálům

 

Svým vápencovým základem se vlastně velmi podobá mramoru (též nazýván „krystalický vápenec“). Elegantní a honosný mramor ale není jen bílý či narůžovělý – jak jej známe z podlah paláců, zámků a ze soch – může být i našedlý, zelený či zbarvený hnědými tóny. Odolnost těchto dvou materiálů vůči otěru a oděru není tak vysoká jako u žuly – krájet na samotné desce bez prkénka se proto nedoporučuje. Desky z obou materiálů jsou ovšem vysoce odolné proti různým kyselinám, mastnotám a teplotám až nad 100°C – můžete na ně tedy bez obav stavět rozpálené hrnce a pánve. Neuvěřitelně snadno se udržují a voda, kterou roztržité dítko rozlije u snídaně, zůstane na desce tak dlouho, dokud  ji také po návratu ze školy nesetře. Mramorové a travertinové kamenné desky (od společnosti Granit Holec) jsou k dostání v matné i patinové úpravě, jejíž součástí je navíc ochranný povrch Antic Castel, kdy je deska opatřena transparentní vrstvou speciálního matného velmi tvrdého laku.

 

Plus pro mramor a travertin – jsou nejpoužívanějšími kameny v koupelnách. Celý dům či byt tak můžete sladit do podobného typu. Z mramoru a travertinu se vyrábějí i barové pulty (dají se objednat i vyhřívané!), schody, dlažby či obklady krbů.

 

Kamenná deska č. 1 – rozhodně žula

 

Žula je jedničkou v kuchyních všeho druhu. Je nepoškrábatelná, kyselinovzdorná a neudělají se na ní mastné fleky. Očistíte jí jediným stěrem, nikdy nepohltí přebytečnou vodu na utěrce. Vydrží teploty až do 300°C i opakované pokusy ji rozdrtit kladivem nebo poškodit ostatním nářadím domácího záškodníka. Žulové desky od Granit Holec (dodávané do našich moderních kuchyní) se vyrábějí v povrchové úpravě lesk, satén, velvet a patina a mají 10 let záruku nejen na materiál, ale i na montáž a zpracování. Jde ovšem o materiál studený, dražší a také výrazný – automaticky na sebe poutá pozornost.

 

Plus pro žulové pracovní desky – i tvrdá, ale křehká žula se s postupem času vyrovnala ze svým největším záporem – tloušťkou. Trend moderních kuchyní směřuje k tenkým až ultratenkým deskám, které si ale zachovávají své vlastnosti. Výrobce žulových kuchyňských desek Grand Holec a server www.modernikuchyne.cz nyní nabízí ultra tenké žulové desky v různých odstínech.

 

 

Černá žulové deska Nero Assoluto - designérský hit

foto www.granitholec.cz

 

Umělý kámen – jemnější struktura a více prostoru pro barvy

 

Umělé kamenné kuchyňské desky jsou východiskem pro ty, kteří chtějí investovat do kvalitního materiálu, ale z estetického hlediska upřednostňují neporézní strukturu. Namletý kámen spojený pryskyřicí lze zabarvit do těch barev či odstínů, které sama příroda nevytváří. Na jemnou strukturu umělého kamene (např. Silestone, Trafficstone či Technistone) lze vepsat různé odstíny fialové, červené, modré atd.

 

Plus pro desky z umělého kamene: desky jsou nejen cenově dostupnější a esteticky jemnější (nepoutají tolik pozornosti), ale nabízejí i perfektní technické vlastnosti: odolnost proti nárazům, poškrábání, kyselinám, mastnotám a teplotám nad 100°C. Umělý kámen Silestone (Grand Holec) je navíc speciálně antibakteriálně upraven.

 

 

Věděli jste, že…

 

…se Travertin ve velké míře vyskytuje i v České republice? Jeho naleziště jsou např. mezi Prahou a Berounem nebo na Přerovsku.

 

…typicky bílý mramor lze nalézt u Českého Šternberku? Ještě o něco málo bělejší je tzv.karrarský mramor, který je k vidění jen v italské oblasti Carrara.

 

…se mramor užívá i při výrobě zubních past či křídového papíru.

 

…se kuchyňské desky z přírodního i umělého kamene dají zpracovávat i z jediného kusu kamene s minimem spojů? Společnost Grand Holec toto zpracování nabízí pod názvem Premium line.

 

…nejušlechtilejší sněhově bílý mramor z italské Carrery je nejen symbolem luxusu a vytříbenosti ale také nesmrtelnosti a boží vůle.

 


REKLAMA

Obrázek reklamy

woodmancx.com