Kuchyně pro Vás v krásném prostředí na okraji Prahy

moderní kuchyně

Kuchyně jen v moderním provedení

cz en de ruDejte vale hektice, zaveďte společné stolování


Společným stolováním posílíte rodinné vztahy a dokonce zhubnete. Přímořské státy, ve kterých je společné stolován základem, nežijí tak hekticky.

 

I v malé skromné kuchyňce se dají připravit výtečné pokrmy, a i ve skromnějších podmínkách bytu by mělo být jasně vymezené místo pro společné stolování. Nesnází, obzvláště panelových bytů, jsou malé kuchyně, do kterých se rozměrnější honosné stoly nevejdou. Mnoho z nás si tak raději odepře místo pro společné stolování ve prospěch prostornějšího obývacího pokoje s konferenčním stolkem u televize. Společné stolování českých rodin se stále mnohdy odehrává u televizní obrazovky, případně se smrskne na společnou snídani dvou osob, které se ráno „naskládají“ k barovému pultu. Stolování má přitom bohatou tradici, dlouhodobě zmírňuje stres a působí i na fyzickou kondici člověka.

 

Stolování je rituál, kterým se děti učí

 

Spirituální gesto společného živení těla i ducha je od pradávna slavnostní chvílí semknutí a možností k rozvíjení osobních vztahů. Všechny důležité lidské oslavy a svátky – svatby, svatá přijímání, promoce, slavnost návratu vojevůdce z války, ale i pohřby či rodinné sešlosti – jsou spjaty se společným stolováním. Rituálním gestem společného jídla podprahově vysíláme signál úcty k ostatním, děti se učí pohybu ve světě dospělých, např.odříkání a ústupkům. V rodinách s tradicí společného stolování se nezasednutí k večeři či obědu omlouvá pouze  nemocí, ale ne např. špatnou náladou, náhlou prací nebo pochroumanými vztahy s ostatními u stolu. Zvlášť teenageři se společným stolováním vedou k přemáhání vlastní vzdorovitosti a neústupnosti.

 

Pokud to prostor vaší kuchyně neumožňuje, umístěte větší jídelní stůl do obývacího pokoje. Nejlépe na slunné místo k oknu, odkud není přímý výhled na televizní obrazovku.

 

 

Společně strávený čas činí zúčastněné spokojenějšími

 

Pozitivní vliv na duševní zdraví je dokonce potvrzen vědeckou studií. Společné obědy či večeře potlačují úzkostné stavy z nezharmonizovaného času. Ochota trávit čas společně posiluje jedince i v případě, že se zrovna „neřeší jeho problémy“, nebo dokonce dojde-li u společného jídla k neshodám. Podvědomý pocit bezpečí a důvěrnosti vyrovnává drobné negativní jevy. Kulturní srovnávací studie prokázaly, že dospívající pocházející ze zemí se silnou tradicí společného stolování (Italové, Španělé), jsou v rodinách spokojeni více a jídlo považují za důležitou, nikoliv zdržující část dne. Pro Francouze je společné jídlo dokonce nezastupitelným rituálem.

 

Neméně důležitý je vedle prostoru pro společné stolování  i způsob, kterým se jídlo servíruje. Babičky či maminky, u kterých je nedojedená porce spojena s výrazem pohrdání či nedostatečného uznání, mohou u dospívajících dcer nastartovat odpor k jídlu a s tím spojené duševní nemoci, či naopak obezitu. Společné stolování s takovým psychickým vyděračem se může stát utrpením.

 

 

Televize rozptyluje – sníme u ní až o třetinu větší porce

 

Společné jídlo v kuchyni či jídelně má pro všechny zúčastněné nejen psychický, ale i fyzický účinek. Studie lehce a středně obézních dětí a dospívajících jasně prokázaly, jak silný vliv může mít pravidelné stolování, které není spojené se sledováním televize. Lidé, kteří pravidelně konzumují jídlo, a zároveň sledují program v televizi či pracují na internetu, snědí až o celou třetinu porce více, než-li potřebují. Je to způsobeno tím, že se mozek soustředí na televizní či počítačový program, a ačkoliv do něj signál „jsem sytý“ přijde ve správný okamžik, mozek ho kvůli zaneprázdnění vytlačí mimo pozornost. Automaticky tak sníme znatelně větší porci, navíc se po dalším jídle začneme shánět dříve – mozek si  nepamatuje, že by tělo významně jedlo, protože se na akt nesoustředil.

 

 

 

 

 

 


REKLAMA

Obrázek reklamy

woodmancx.com